Forum www.naszeskrytemarzenia.fora.pl Strona Główna
FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Galerie  :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj  :: Rejestracja


Robaczyca układu pokarmowego

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum www.naszeskrytemarzenia.fora.pl Strona Główna -> Choroby
Autor Wiadomość
nadzieja@
Wódz Marzycieli
Wódz Marzycieli



Dołączył: 25 Kwi 2008
Posty: 7749
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Tam gdzie nie ma cierpienia i bolu
Płeć: Pani Marzycielka

PostWysłany: Pon 20:30, 01 Gru 2008 Temat postu: Robaczyca układu pokarmowego

W przewodzie pokarmowym psów pasożytują głównie tasiemce i nicienie. Tasiemce są to robaki, o długości do 8 m, a ich ciała składają się z drobnych, połączonych ze sobą członów, które wydalane są wraz z kałem. Nicienie natomiast są barwy białej, maję długość 5 cm, i podobne są do kawałka sznurka; łatwo można je zauważyć w kale. Robaki powodują różne dolegliwości, między innymi biegunkę i świąd odbytu. Kiedy zwierzę nie jest leczone, może dojść do uszkodzenia jelit.
Jeżeli zwierzę jest zarobaczone, traci apetyt, źle trawi pokarm, wymiotuje, ma biegunkę. W niektórych przypadkach cierpi na świąd odbytu i wówczas wykonuje charakterystyczne ruchy: ociera odbyt o podłogę lub różne przedmioty.

Leczenie.
Najważniejsze jest tu zapobieganie — na wiosnę i jesienią należy psa obowiązkowo odrobaczać.
Szczenię odrobaczamy po raz pierwszy, gdy ukończy 3 miesiące życia. Przygotowujemy 1/2 główki czosnku, ucieramy dokładnie i dodajemy do 1/2 szklanki mleka. Mleko pozostawiamy na 12 godzin, a następnie wlewamy szczenięciu do pyszczka 3—4 łyżeczki. Po upływie 12 godzin zabieg powtarzamy.
Psy dorosłe, które mają więcej robaków, nie reagują już na mleko z czosnkiem, należy więc podawać im leki silniej działające. W przypadku tasiemca stosujemy kurację z pestek dyni: 6 g pestek obranych z łupinki ucieramy z cukrem na gęstą masę i podajemy psu. Po upływie 2 godzin podajemy psu 1 łyżeczkę oleju rycynowego, a tasiemiec wyjdzie razem z kałem.
Kurację antytasiemcową należy przeprowadzić od marca do maja, gdyż wówczas jest on najsłabszy. Po zakończeniu kuracji podajemy psu przez 1 miesiąc Sulfur D6 raz dziennie po 1 kropli w 1 łyżeczce wody.
W przypadku nicieni bardzo skuteczne są lewatywy z odwaru mleka z roztartym czosnkiem, stosowanego do odrobaczania szczeniąt. Lewatywy robimy 2 razy dziennie przez 4—5 dni. Po zakończeniu kuracji podajemy psu przez 1 miesiąc Sulfur D6 raz dziennie po 1 kropli w 1 łyżeczce wody.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
milosc
Kochany Marzyciel



Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 146
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Biała Podlaska
Płeć: Pani Marzycielka

PostWysłany: Wto 15:22, 02 Gru 2008 Temat postu:

ciekawy artykuł..

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum www.naszeskrytemarzenia.fora.pl Strona Główna -> Choroby Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme Retred created by JR9 for stylerbb.net Bearshare
Regulamin